استعلام برند قبل از ثبت برند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (تعداد رای 0)

استعلام  برند قبل از ثبت برند

با عنایت به قوانین و مقررات موجود برای ثبت برند و علائم تجاری چه در داخل ایران و چه خارج از ایران ثبت این علائم نیازمند تبعیت از برخی از قوانین و مقررات بوده و هر نوع برند و علامتی را نمی توان ثبت کرد .

به موجب قوانین ثبت علامت و اختراعات  تنها علائمی می تواند ثبت شود که جدید و نو بوده و شرایط عدم پذیرش موجود در قوانین مربوطه را نداشته باشد. مثلا برند در طراحی برند نباید از واژه های عام و یا برخی واژه های خاص گمراه کننده استفاده شود ، واژه های توصیفی ، کلمات و واژه هایی که نظم عمومی را مختل کرده و یا با شرعیات و اخلاق حسنه مغایر می باشند ، علائمی که در آن اثری از علائم کشوری ، پرچم ها و نشان های دولتی و بین المللی وجود داشته باشد ، علائم تکراری و یا بسیار نزدیک به طرح های موجود دیگر ، علائمی که نتواند ماموریت برند را یعنی تمایز بین کالا و خدمات شرکت را ایجاد نماید ، علامت هایی که خریدار را در خصوص مبدا و ماهیت کالا دچار اشتباه کند و برخی دیگر از این نمونه برند ها نمی تواند اجازه ثبت پیدا کرده و پس از ارائه اظهار نامه ثبت این برندها و با بررسی هایی که توسط کارشناسان این حوزه انجام می شود تمامی این برند ها برگشت خواهند خود و تنها چیزی که برای درخواست کننده باقی می ماند سرمایه ای است که از دست داده و زمانی که به هدر داده است .

پس دو موضوع را باید  برای برند و علائم تجاری به شدت در نظر داشت. اول اینکه قبل از هر اقدامی خواسته ها و مفاهیم مورد نظرمان را برای انتقال به مخاطبین در نظر بگیریم و دوم اینکه مطمئن شویم طرح برند ما جدید و بدیع بوده و نمونه آن قبلا ثبت نشده باشد ضمن اینکه موارد ذکر شده در بالا را باید رعایت کرد .

منظور از اینکه گفته می شود باید برند مفهوم و پیامی داشته باشد این است که باید طراح برند به این نکته توجه کند که کالا و خدمت شرکت و یا فرد چیست و چه کاری می خواهد و یا دارد انجام می دهد .چه جامعه ای از مشتریان او می توانند باشند و این جامعه از این خدمت و یا محصول چه انتظاری دارند . با بررسی کیفیت و کمیت محصول و آنچه که صاحب برند به دنبال انتقال آن است می توان بر روی مفهوم آن کار کرد. اجازه دهید مثالی بزنیم . شما به عنوان تولید کننده جارو برقی هستید و برای این خدمت می خواهید برندی ایجاد کنید. مشتریانی که جارو برقی می خرند می خواهند با کمترین زمان و با بهترین کیفیت منزل و یا محیط پیرامون خود را تمیز کنند. شما به عنوان تولید کننده می خواهید بگویید این جارو هم با مکش مناسب زود کار نظافت را انجام می دهد و هم به دلیل داشتن قدرت مناسب موتور پاکیزگی با کیفیتی به همراه دارد و ضمن آن مثلا می تواند کار گردگیری و یا مثلا دارای سیستم هوشمند ایکس هم برای تشخیص پاکیزگی می باشد.

در این مثال دو نوع خواسته وجود دارد. خواسته مشتری و خواسته تولید کننده . خواسته های مشتری را به خوبی تولید کننده برآورد کرده و در کنار آن دو پارامتر بهتر نیز ارائه می دهد . برند مورد نظر تولید کننده باید هم به مشتری دیدگاه بدهد که خواسته های او برآورده شده است و هم او را به این نتیجه برساند که به غیر از خواسته های او موارد دیگری هم وجود دارد که بالاتر از سطح انتظار او می باشد.

این می شود مفهوم برند برای مشتریان و سازمان که البته باید در طراحی دقت شود که نمونه های تکراری و خلاف موجودیت برند و پذیرش او حذف شود تا مشکلی برای ثبت برند نباشد.

اما در مرحله دوم باید اطمینان پیدا کنید که این برند می تواند ثبت شود و مشکلی برای او از همه نظر های رد پذیرش  وجود نخواهد داشت. در اینجا نیز دو پارامتر مورد نیاز برای توجه است. اول پارامتر های ملموس. منظور اینکه خیلی را حت خود طراح و صاحب برند می توانند متوجه شوند که استفاده از این طرح با شئونات اسلامی همخوانی ندارد ، این برند کاملا مشابه با فلان برند است و این پرچم و یا نشان دولتی است و نمی تواند در برند آورده شود و …

اما پارامتر دوم که بیشتر صاحبان برند از آن ضربه خورده و نمی دانند که این موضوع می تواند آنها را به دردسر اندازد مواردی است که از آن اطلاع ندارند . مثلا برندی با با صرف زمان زیاد ایجاد می کنند و بعدا رد می شود و این به دلیل وجود برندی است که از آن اطلاعی  نداشته اند و یا به دلیل موضوعی است که از نظر قانون مورد قبول نیست هر چند به نظر خود طراح و صاحب برند مورد کاملا معمولی باشد.

بنابر این توصیه اکید می شود قبل از اقدام برای ثبت برند و علائم تجاری و یا حتی قبل از اقدام برای طراحی امکانسنجی ثبت برند بررسی شود . بهترین روش برای این موضوع استعلام ثبت برند می باشد.

برای استعلام ثبت برند دو راه بسیار موثر وجود دارد  و  توصیه می شود از حتما قبل از ثبت برند از یکی از این دو راه اطمینان پیدا کنید که برند قبلا ثبت نشده باشد و یا می توانید این برند را ثبت نمایید.

اولین راه مراجعه به پایگاه اینترنتی  اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور می باشد . این سامانه یکی از معتبرترین راه ها برای استعلام ثبت برند می باشد . در این روش با ورود به این سامانه  باید به قسمت  آگهی های قانونی مراجعه نموده و گزینه علامت تجاری را انتخاب کرده و اطلاعاتی که مورد نیاز است را وارد نمایید و جستجو کنید .در صورتیکه به درستی اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده باشید مواردی که می تواند مشابه برند شما باشد و یا موارد نزدیک آن در این سامانه به شما نشان داده خواهد شد .

در این روش می توانید از تمامی برند های ثبت شده در 45 طبقه کاری مطلع شوید . حتی ممکن است در برخی موارد نیاز بدانید یک برند را که مربوط  به یک نوع خاص از محصولات و خدمات می باشد با استفاده از همان نام برای محصول و یا خدمتی متفاوت استفاده نمایید که با استعلام از این طریق می توانید امکانسنجی نمایید.

اما راه دیگری نیز برای استعلام ثبت برند وجود دارد که می تواند اطمینان بخش تر باشد و آن هم استفاده از متخصصین و مشاورین این حوزه می باشد. به هیچ عنوان دانش و تخصص این افراد را دست کم نگیرید . همواره به یاد داشته باشید که برخی از علائم و نشانه های تجاری ممکن است در حال ثبت بوده و یا نمونه های خارجی ان وجود داشته باشد و بعد از اقدام برای ثبت تازه این موضوع را متوجه شوید.

بخصوص افرادی که می خواهند برند خود را در سایر کشور های نیز مورد استفاده قرار دهند باید بیشتر نسبت به این موضوع حساسیت نشان دهند . زیرا برند های فوق العاده زیادی بصورت بین المللی ثبت شده و جرائم بسیار زیادی هم برای افرادی در نظر گرفته شده که حقوق ناشی از برند های ثبت شده این افراد را نقض کنند .

متخصصین این حوزه با شناختی که نسبت به تمامی جوانب ثبت برند و انواع طبقات داخلی و خارجی این علائم دارند و با استفاده از روابط و راه هایی که می شناسند راه مطمئن تری هستند برای اینکه به شما این اطمینان را بدهند که برند شما قابل ثبت می باشد. حتی با استفاده از مشاوره و تخصص آنها می توانید برند خود را بصورت بین المللی و یا در سایر کشور های دیگر مورد نیاز ثبت نمایید تا نگرانی دیگری بابت اعتراض و شکایت افراد دیگر نداشته باشید.

همواره به یاد داشته باشید برند و علائم تجاری پس از ثبت برای صاحبان خود دارای ارزش زیادی شده و صاحب برند نسبت به آن دارای حقوق و مزایایی می شود و دولت موظف می شود که از این حق صاحب برند محافظت نماید. تمامی فواید برند و علائم تجاری موقعی بیشتر به چشم خواهند آمد که ثبت شده و این ثبت هم با ضریب اطمینان بالا انجام شده باشد.

برای استعلام و ثبت برند و علائم مورد نظرتان می توانید همین امروز با کارشناسان و متخصصین ثبت شرکت و ثبت برند نوبل تماس بگیرید و از راهنمایی ها و مشاوره رایگان آنها بهرمند شوید 

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

با ما همرا باشید در

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید