خرید و فروش برند

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 1)

برند و علامت تجاری پایه های کسب و کار های امروزی و توان رقابتی مهم شرکت ها و افراد حقیقی در بازار برای معرفی و شناخت محصولات خود به مشتریان و ایجاد تمایز محصولات یک شرکت با سایر شرکت ها در زمینه های مختلف می باشد.  معمولا شرکت های موفق برند ها و علامت های تجاری زیادی را در دست دارند و با ثبت انها با برنامه ریزی های متفاوت و طبقه بندی محصولات برنامه ها و اهداف خود را به شکلی مرتب می کنند تا بتوانند هر برند را در زمینه و ساختار خودش به موفقیت برسانند.

حال به هر صورت ممکن است این اهداف و برنامه ها تغییر کنند و یا سیاست شرکت عوض شود و یا برند برای هداف پیش بینی شده ثمر ده نبوده و یا به دلیل ارزش بالایی که دارد و پیشنهادات خوبی که برای برند هست شرکت تمایل به فروش برند خود داشته باشد.

البته گاها نیز شرکت به دلیل اینکه تمایل به شروع مجدد و برنامه ریزی زیاد برای موفقیت برندی را ندارد و یا به دلیلی خواهان استفاده از یک برند شناخته تر شده و یا یک برند محبوب است که فروشنده ای برای آن وجود دارد  که در این صورت شرکت و یا فرد حقیقی تمایل به خرید برندی را داشته باشد.

قانون تجارت ایران امکان خرید و فروش برند و یا نقل و انتقال برند را پیش بینی نموده و راه ها و روش های ان را دقیقا توضیح داده است.

برای این منظور افرادی که خواهان فروش علامت تجاری خود هستند باید به ترتیب زیر عمل نمایند:

 • یافتن یک مشتری برای برند : این کار می تواند توسط خود شرکت با انتشار عکس برند در جراید و شبکه های اجتماعی مختلف و یا مراجعه خود خریدار انجام شود و یا توسط شرکت ها و موسساتی که در راه خرید و فروش برند احتمام دارند انجام شود.
 • توافق برای قیمت برند بصورت اولیه
 • استعلام صحت برند توسط دفتر خانه رسمی : در این استعلام مالک ، شماره ثبت برند و اعتبار برند و همچنین بلامانع بودن انتقال برند توسط فروشنده بررسی می شود
 • چنانچه فروشنده و یا خریدار شخصیت حقوقی داشته باشد باید در هنگام عقد قرارداد نامه هایی برای مشخص شدن وضعیت حقوقی ارائه نماید. این نامه ها باید از اداره ثبت شرکت ها اخذ شده باشد
 • امضا قرارداد انتقال قطعی نام تجاری در دفتر خانه رسمی
 • چاپ آگهی انتقال برند در روزنامه رسمی کشور و یک روزنامه کثیر الانتشار دیگر

نقل و انتقال وجوه برند

پس از توافقات اولیه برای فروش برند باید خریدار 10 درصد از مبلغ توافق شده را در هنگام عقد قرارداد و یا صلح نامه اولیه به صاحب برند پرداخت نماید و پس از ان مابقی قیمت برند و یا علامت تجاری در هنگام ثبت انتقال در دفتر اسناد رسمی و در محل دفتر انجام خواهد شد. در این بین هر یک از طرفین یعنی خریدار و فروشنده باید 10 درصد از مبلغ قرارداد را به عنوان کمیسیون به دفتر اسناد رسمی تسلیم نمایند. هزینه وکیل نیز متناسب با توافقات انجام گرفته متفاوت می باشد.

نحوه سپردن برند جهت فروش به مراکز بازاریابی و فروش برند

اگر شما خودتان مشتری برند را نتوانستید پیدا کنید می توانید این مهم را به شرکت ها و موسساتی که این کار را انجام می دهند واگذار نمایید. برای این کار باید تصویر روزنامه رسمی و گواهینامه ثبت برند مربوطه را برای بازاریابی و فروش به این مراکز واگذار نمایید تا در معرض دید مشتریان قرار داده شود.

نحوه خرید برند های ثبت شده

 • یافتن یک برند و یا علامت تجاری که هم مفهوم و خواسته شما را همراه داشته باشد و هم اینکه قانونی بوده و قابل ثبت باشد. در نظر داشته باشید که برند باید در موضوع فعالیت شما به ثبت رسیده باشد و طبقات مود نظر شما را داشته باشد هر چند در هنگام انتقال برند این طبقات قابل تغییر هستند.
 • توافق برای قیمت برند بصورت اولیه
 • استعلام صحت برند توسط دفتر خانه رسمی و یا توسط وکیل شما در اداره مالکیت معنوی: در این استعلام مالک ، شماره ثبت برند و اعتبار برند و همچنین بلامانع بودن خرید برند را حتما بررسی کنید
 • چنانچه فروشنده و یا خریدار شخصیت حقوقی داشته باشد باید در هنگام عقد قرارداد نامه هایی برای مشخص شدن وضعیت حقوقی ارائه نماید. این نامه ها باید از اداره ثبت شرکت ها اخذ شده باشد
 • امضا قرارداد انتقال قطعی نام تجاری در دفتر خانه رسمی
 • چاپ آگهی انتقال برند در روزنامه رسمی کشور و یک روزنامه کثیر الانتشار دیگر

قیمت برند و علامت تجاری

برند و علامت تجاری باید توسط کارشناس رسمی دادگستری قیمت گذاری شود. موضوعاتی مانند سابقه و اعتبار برند، تعداد طبقات، داخلی و بین المللی بودن برند،  نوع کلمه و طراحی برند و ... در تعیین قیمت برند تاثیر گذار هستند.

برای خرید و فروش برند به موارد زیر توجه جدی داشته باشید:

 • برند و یا علامت تجاری قابل خرید و فروش است که دارای ارزش معنوی باشد. یعنی قبلا ثبت نام شده باشد و یا در حال ثبت شدن باشد
 • برند و علامت تجاری در هنگام انتقال باید دارای اعتبار لازم باشد
 • برند هایی که از کلمات لاتین و خارجی در آنها استفاده شده است بین المللی محسوب می شوند و در هنگام خرید انها شما باید صاحب کارت بازرگانی باشید.
 • برند هایی که مشکلات حقوقی و قانونی دارند بخصوص اگر هنوز به ثبت نرسیده اند را خریداری نکنید.
 • برای خرید و فروش برند حتما از مشاور و یا کارشناس حقوقی بهره بگیرید.
 • در هنگام فروش و بخصوص خرید برند حتما برند را از مبادی چون روزنامه رسمی و سازمان مالکیت معنوی استعلام نمایید.

برند ها به عنوان شناسنامه محصولات شما محسوب می شوند. به یاد داشته باشید که در هنگام خرید و فروش برند شما تمامی امتیازات این برند ها و علامت ها را هم خریداری و یا فروخته اید. یعنی اینکه از زمان امضا قرار داد در دفتر خانه رسمی دیگر حق استفاده برند و یا علامت تجاری با خریدار برند خواهد بود و تمامی امتیازات ان را در واقع کسب کرده است مگر اینکه فروش و خرید برند متناسب با توافقاتی دیگر باشد. یعنی استفاده از برخی از طبقات و یا حدودی از برند به خریدار واگذار شود و یا اینکه مدت زمانی اندک و بصورت اجازه نامه استفاده و یا اجاره برند حق استفاده از برند واگذار شده باشد.

انتقال نهایی برند

پس از تهیه صلح نامه در دفتر اسناد رسمی باید طرفین  و یا وکلای انها به اداره مالکیت معنوی مراجعه و با تشکیل پرونده و ارائه مستندات لازم موضوع انتقال برند را تقاضا نمایند تا پس از بررسی موضوع و در صورت تایید با پرداخت هزینه های نقل و انتقال برند و یا علامت تجاری موضوع انتقال برند در زمینه های توافق شده انجام شود.

مدارک مورد نیاز برای خرید و یا فروش علامت تجاری

 • تمامی مدارک ثبتی برند مانند روزنامه رسمی ، گواهینامه ثبت و ...
 • کارت ملی و شناسنامه مالک قبلی برند یا فروشنده
 • کارت ملی و شناسنامه مالک جدید برند یا خریدار
 • مدارکی که اثبات کننده رشته فعالیت مرتبط مالکین جدید باشد
 • صلح نامه تنظیم شده در دفتر خانه رسمی
 • شماره اظهارنامه، شماره قبت برند و رمز ورود به سامانه اینترنتی
 • مدارک نماینده قانونی و یا وکالتنامه وکیل
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه ها
 • درخواست کتبی برای انتقال برند و یا علامت تجاری با رعایت موارد زیر در آن:
  1. قید تاریخ ثبت برند به همراه شماره ثبت برند
  2. اسم و نشانی و تابعیت مالک جدید و نماینده قانونی و یا وکیل او
  3. در صورت انتقال و یا فروش جزئی باید کالاها و طبقات مورد نظر به درستی تعیین شده باشد.

بنابر این پس از ارائه این مستندات و طی تشریفات قانونی توسط نماینده حقوقی شما برند با شرایط تعیین شده بصورت کلی و یا بصورت جزئی به مالک جدید انتقال داده می شود. در صورتیکه انتقال برند بصورت جزئی باشد برند تا زمان انقضا قبلی اعتبار خواهد داشت و قبا از منقضی شدن باید توسط مالک جدید برای تمدید دوره ان اقدام شود. البته برند تنها یک بار قابل نقل و انتقال و خرید و فروش نیست و بارها ممکن است یک برند منتقل شود.

نقل و انتقال و یا خرید و فروش برند اهمیت زیادی دارد و مسائل حقوقی زیادی را باید در نظر داشت. شما می توانید با مشاوره مشاوران موسسه حقوقی نوبل در هنگام خرید و فروش برند خود با اطمینان عمل نمایید. مشاوران ثبت شرکت نوبل سال ها است این وظایف را عهده دار هستند.

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

با ما همرا باشید در

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید