• خانه
  • وبلاگ
  • اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی را بهتر بشناسیم

اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی را بهتر بشناسیم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (تعداد رای 0)

اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی دارای شامل دو اداره است یکی اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری و دیگری اداره مالکیت صنعتی .هر کدام از این دو اداره وظایف خاص خود را دارند .

اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به موجب ماده 1 آئین نامه اجرایی قانون ثبت شرکت ها ایجاد شده است. تمامی شرکت هایی که در ایران ثبت شده و مرکز فعالیت آنها در ایران می باشد شرکت ایرانی محسوب می شوند و باید الزاماً ثبت شوند .تمامی شرکت های خارجی که می خواهند در ایران فعالیتی در قالب نمایندگی و یا شعبه داشته باشند نیز باید در ایران به ثبت برسند . شرکت های ایرانی که مرکز آنها تهران می باشد و تمامی شرکت های خارجی باید در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری  واقع در تهران به ثبت برسند . اما شرکت هایی که در ایران می خواهند به ثبت برسند و مرکز فعالیتشان تهران نمی باشد و در شهرستان ها فعالیت خواهند داشت باید  در  شهرستان مربوطه به ثبت برسند.

همچنین کلیه تغییرات شرکت ها و موسسا ت غیر تجاری  نیز باید طبق صورتجلسه ای در همین اداره تغییرات خود را به ثبت برسانند . همچنین کلیه تجار ایرانی و خارجی نیز باید در دفاتر تجاری این اداره نام خود را به ثبت برسانند .

اداره مالکیت صنعتی وظیفه ثبت مالکیت اشخاص بر موارد حقوقی در زمینه های تجاری و صنعتی را دارد. در واقع  مالکیت صنعتی یعنی مالکیت فرد بر یکی از حقوق شناخته شده در صنعت و تجارت  مانند علامت تجاری ، اختراع و …  . مالکیت صنعتی بر یک حقوق را مالکیت مادی  و معنوی هم می نامند زیرا هم می تواند جنبه مالی داشته باشد و هم نداشته باشد . ایران نیز مانند سایر کشور ها جهان این حقوق را حمایت و ثبت می کند و اداره ثبت مالکیت صنعتی این وظیفه مهم را بر عهده دارد . کنوانسیون پاریس وظیفه ثبت مالکیت های حقوقی جهانی را بر عهده دارد و ایران نیز از سال 1337  از کشور های عضو این کنوانسیون می باشد .

اما اداره ثبت مالکیت صنعتی تنها با درخواست خود اشخاص موارد حقوقی آنها را آن هم تحت شرایط و قوانین مخصوص خود به ثبت می رسان و تمامی این حقوق نمی تواند ثبت شود . با ثبت  مالیکت حقوقی هر علامت ، سند ، اختراع و … در این سازمان فرد ثبت کننده نسبت به آن حق انحصاری پیدا خواهد کرد .

اگر از حقوق و قوانین ثبت شرکت و علائم تجاری در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی شناخت کافی ندارید بهتر است این وظیفه را به افراد کار بلد و متخصص بسپارید تا در هزینه ها و وقت خود صرف جویی کرده و با اطمینان شرکت یا هر حقوق معنوی و تجاری را ثبت کنید .

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

با ما همرا باشید در

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید