• خانه
  • وبلاگ
  • آیا با نشانه های جغرافیایی و تفاوت آنها با برند آشنایی دارید ؟

آیا با نشانه های جغرافیایی و تفاوت آنها با برند آشنایی دارید ؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (تعداد رای 0)

نشانه های جغرافیایی نشان دهنده مبدا کالا ها می باشند و در واقع تعیین کننده قلمرو جغرافیایی می باشند که آن کالا در آن منطقه بوجود آمده و یا از ویژگی های آن منطقه بهره مند می باشد. نشان جغرافیایی توصیف کننده ویژگی های یک کالا ممکن است نباشد ولی کیفیت و ویژگی های یک محصول را به محیط و قلمرو جغرافیایی یک منطقه مربوط می کند.

به عنوان مثال وقتی صحبت از فرش کارخانه ایکس باشد شاید کمتر کسی به آن توجه کند ولی وقتی می گویند فرش کاشان کارخانه ایکس نظر های زیادی را به خود جلب می کند. در این مثال کاشان نشان جغرافیایی فرش است ، یعنی فرش یا تولید شده در شهرستان کاشان می باشد و یا از ویژگی های این منطقه برای بافت آن استفاده شده است . اما در برخی دیگر از محصولات و کالاها تنها باید تولید در آن منطقه صورت بگیرد تا نشان جغرافیایی واقعیت داشته باشد و مورد تایید قرار گیرد مانند آب معدنی کوهرنگ که باید حتما از چشمه های آب در کوهرنگ تولید شود و نمی توان آبی را از منطقه دیگر با ویژگی های آن نسبت داد.

ثبت نشانه های جغرافیایی انحصاری نیست و هر کسی که در آن منطقه فعالیت می کند می تواند از آن نشان تجاری استفاده نماید . کسی  هم نمی تواند برای یک منطقه ادعای مالکیت و حق انحصاری نماید .

اما علامت تجاری یک نشانه است برای تمیز کالا ها و خدمات یک شرکت با سایر شرکت ها و  در هر منطقه می تواند صورت پذیرد . ابزاری قدرتمند برای بازاریابی محصولات یک شخص که بر عکس نشان جغرافیایی کاملا انحصاری و منحصر به فر می باشد . همچنین نشان جغرافیایی نمی تواند به عنوان  علامت تجاری قبول و ثبت شود.

برای ثبت نشان جغرافیایی و علامت تجاری با مشورت با مشاوران و متخصصین ما اقدام نمایید تا دچار اشتباه نشوید .

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

با ما همرا باشید در

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید