اعلامیه پذیره نویسی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (تعداد رای 0)

شرکت های سهامی عام باید قسمتی از سرمایه خود را به مردم بفروشند و بیشتر سهام شرکت باید به مردم واگذار شود .  وقتی مردم برای تامین این سرمایه اقدام می کنند پذیره نویسی صورت می گیرد . در واقع مردم با مراجعه به بانکی که حساب شرکت در آن است  ورقه ای به نام ورقه تعهد سهام را دریافت و با امضاء این ورقه تعهدات شرکت را قبول کرده  و بهای هر سهم را به هر تعداد که خواهان خرید آن باشند را پرداخت می کنند . تمام این عملیات برای شرکت سهامی عام پذیره نویسی نامیده می شود .

برای پذیره نویسی مجوز مجمع عمومی فوق العاده نیاز است . این مجمع هنگامی که این طرح را تایید می کند مهلتی هم باید برای ازین طرح مشخص نماید که  ظرف این مدت مردم با مراجعه به بانک و دریافت ورقه تعهد سهم  ضمن خرید سهم مورد نیاز تمامی مستندات شرکت مانند اساسنامه  و تصمیمات مجمع عمومی را می پذیرند . در هنگام در یافت ورقه تعهد سهم باید حداقل 35 درصد تعهدات نقدا به حساب شرکت واریز شود .

طرح اعلامیه پذیره نویسی باید توسط  موسسین تهیه شود  و ضمن ضمیمه شدن اظهارنامه شرکت به اداره ثبت شرکت ها تسلیم شود . در هنگام تهیه این طرح باید نکات زیر را  در طرح حتما بیاورند :

 • نام شرکت

 • موضوع فعالیت شرکت

 • مکان فعالیت شرکت و در صورتی وجود شعبه آدرس شعبات آن

 • مدت زمان تشکیل شرکت

 • هویت مشخص شده موسسین به همراه آدرس محل سکونت  و شغل اصلی آنها . در ضمن باید سوابق و  تجارب مرتبط موسسین هم در صورت وجود در این طرح عنوان شود .

 • میزان سرمایه نقد و غیر نقد شرکت و تفکیک  تعداد سهام متعلق به سرمایه غیر نقد

 • اگر برای موسسین مزایایی در نظر گرفته شده باید عنوان شود

 • مشخص شدن میزان سرمایه موسسین و مبلغ پرداختی آنها

 • تمامی هزینه هایی که تاکنون موسسین برای تاسیس شرکت پرداخت کرده اند همراه با جزئیات  و همچنین برآورد سایر هزینه ها تا زمان شروع فعالیت شرکت

 • اگر موضوع نیاز به مجوز داشت باید به صورت دقیق نوع مجوز و مراجع صادر کننده آن مشخص شوند .

 • مشخص کردن تعداد سهامی که باید حداقل توسط خریدار سهم تهیه شود و همچنینی میزان مبلغی که باید در هنگام پذیره نویسی نقدا پرداخت شود .

 • تعریف شماره و مشخصات حساب بانکی  که مبلغ سهام باید به آن حساب واریز شود . برای پرداخت این مبلغ باید مهلتی مشخص شود .

 • تاکید بر اینکه اظهارنامه موسسین و همچنین طرح اساسنامه به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم شده و علاقمندان می توانند برای مشاهده به این مرجع مراجعه نمایند .

 • ذکر نام روزنامه کثیر الانتشار شرکت

 • چگونگی تخصیص سهام به پذیره نویسان

اطلاعات وارد شدن در طرح پذیره نویسی باید واقعی بوده و در غیر این صورت می تواند به عنوان تخلف و کلاهبرداری شناخته شود  و تبعات محکومیتی برای فرد خاطی در پی خواهد داشت .

طرح پذیره نویسی تنها اختصاص به شرکت های سهامی عام دارد و باید بریا این منظور قبلا اجازه انتشار طرح را از مرجع ثبت شرکت ها دریافت نموده باشد . مرجع ثبت شرکت ها برای اینکه اجازه انتشاز این طرح را بدهد  ترازنامه  و حساب سود و زیان شرکت را مطالبه خواهد کرد که در صورتیکه برای اولین بار است طرح پذیره نویسی برای تاسیس شرکت صورت می گیرد و یا ترازنامه و حساب سود و زیان هنوز مشخص نشده است باید در طرح پذیره نویسی قید شود .

مرجع ثبت شرکت ها با بررسی دقیق طرح پذیره نویسی و   تطابق آن با قانون و در صورت تائید اجازه انتشار آن را خواهد داد .این طرح به غیر از روزنامه کثیر الانتشاری که برای شرکت تعیین شده است باید حداقل در دو روزنامه کثیر الانتشار دیگر  و وب سایت شرکت قرار داده شود و در بانکی که حساب شرکت در ان است هم باید در معرض دید قرار بگیرد . خریداران سهام  باید حداقل دو ماه فرصت داشته باشند تا با مراجعه به بانک ورقه تعهد سهم را دریافت و سهام مورد نظر را خریداری نمایند .

در پایان طرح پذیره نویسی در صورتیکه میزان سرمایه لازم فراهم نشده باشد مجمع می تواند در خصوص تمدید این طرح اقدام نماید . البته باید هیئت مدیره حداکثر ظرف مدت یک ماه  به تعهدات پذیره نویسان  و تعیین میزان سهام آنها رسیدگی  کرده  و مراتب را برای درج در مرجع ثبت شرکت ها اعلام نماید . اما اگر میزان سهام دریافت شده بیش از میزان مورد نیاز سرمایه شرکت بود هیئت مدیره مکلف است دستور استرداد آن را به بانک صادر نماید .

این طرح برای افزایش سرمایه شرکت حداکثر 9 ماه فرصت دارد و در صورت  عدم موفقیت برای تامین سرمایه در زمان مشخص شده  و با درخواست هر یک از پذیره نویسان ، گواهینامه حاکی از عدم ثبت افزایش سرمایه شرکت توسط مرجع ثبت شرکت ها صادر خواهد شد  که در این صورت باید تمامی وجوه استرداد گردیده  و تعهدات پذیره نویسان باطل می شود . در این حالت تمامی هزینه های انجام شده برای افزایش سرمایه به عهده خود شرکت می باشد و  حق اینکه از وجوه پذیره نویسان مبلغی کسر شود را ندارند .

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

با ما همرا باشید در

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید