موسسه غیر تجاری انتفاعی چیست ؟

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 4.50 (تعداد رای 1)

موسسات غیر تجاری بدون در دیدگاه تجاری به ثبت می رسند و حق ورود به دنیای تجاری را ندارند و در صورت انجام دادن هر گونه اقدام تجاری متخلف می باشند و این موضوع برای آنها تبعات مالی و جرائم سنگین و یا حتی پلمپ شرکت را در پی خواهد داشت .

این موسسات غیر تجاری یا بصورت انتفاعی هستند و یا غیر انتفاعی .

موسسات غیر تجاری انتفاعی هر چند نمی توانند اقدامی تجاری انجام دهند ولی فعالیت های اقتصادی که به منظور آنها به ثبت می رسند برای موسسین و اعضاء شان دارای سود و مافع حال یا مادی و یا غیر مادی می باشد .

عمده فعالیت موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی فعالیت های علمی ، پژوهشی ، مشاوره ای  ، آموزشی ، کمک آموزشی ، دانش آموزی و دانشجویی و … می باشد . هر گونه فعالیت در این حوزه ها می تواند با توجه به مصوبات و قوانین دولتی برای صاحبین موسسات ذکر شده منافعی را به دنبال داشته باشد .

سود و منافعی که از این موسسات عاید می شود باید بین موسسین و اعضاء آن مطابق با سهم الشرکه هر یک از اعضاء و یا با استناد به توافقات فی ما بین در شرکتنامه موسسه تقسیم شود و مقداری هم از این درآمد باید برای ارتقاء و رشد موسسه در حساب این موسسه سپرده شود .

موسسات غیر تجاری انتفاعی با حداقل شراکت دو نفر به ثبت می رسند و برای ثبت این موسسات قانون گذار میزان مشخصی از سرمایه را قید نکرده است و می توان با هر میزان سرمایه اولیه موسسه خود را به ثبت برسانید . حضور در فعالیت های مختلف اقتصادی که جنبه تجاری و تولیدی نداشته باشد و در راستای تعالی و رشد جامعه تلقی شود و همچنین مغایر با اهداف و مقررات جمهوری اسلامی ایران و قانون تجارت نباشد برای این موسسات مجاز می باشد و در صورتیکه برای موسسین خود سود و منافعی را نداشته باشد بصورت موسسه غیر تجاری غیر انتفاعی به ثبت می رسند .

موسسات غیر تجاری انتفاعی باید توسط افرادی به ثبت برسد که مدرک تحصیلی مرتبط با موضوع فعالیت را داشته باشند و از نهاد های ذی ربط بتوانند مجوز دریافت نمایند. این موسسات بر خلاف موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی نیاز به دریافت مجوز از نیروی انتظامی ندارند ولیکن باید مدرک تحصیلی حداقل یک نفر از شرکا با موضوع فعالیت شرکت ارتباط مستقیم داشته باشد .

تامین سرمایه موسسات غیر تجاری انتفاعی هم می تواند مانند موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی از طریق سایر نهاد ها و ارگان های دولتی ، نیمه دولتی  و خصوصی و بصورت های کمک مالی ، وام های بلاعوض و یا با باز پرداخت طولانی مدت و یا از طرق قانونی دیگر صورت پذیرد .

برخی از موسساتی که به ظاهر غیر انتفاعی می باشند هم جزئی از موسسات غیر تجاری انتفاعی محسوب می شوند . به عنوان مثال مدارس غیر انتفاعی هر چند با این نام خوانده و شناخته می شوند ولی به دلیل سود و منافعی که برای موسسین خود دارند از موسسات غیر تجاری انتفاعی می باشند .

ثبت موسسات غیر تجاری با توجه به نوع انتفاعی و غیر انتفاعی بودن و نیاز به مجوز و مدارک تحصیلی مختلف داشتن نیاز به وکلا کاردان دارد. برای این هدف بهتر است ابتدا با مشاورین ثبت شرکت و ثبت برند نوبل تماس گرفته و سپس برای تکمیل مستندات مورد نیاز خود برای ثبت موسسه اقدام نمایید .

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

با ما همرا باشید در

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید