ثبت شرکت نوبل

ثبت شرکت هلدینگ

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 1)

شرکت هلدینگ یا مادر به شرکتی اطلاق می شود که مجموعه ای از شرکت ها به عنوان زیر مجموعه این شرکت فعالیت کرده و نظارت و مدیریت این شرکت ها را عهده دار می باشد. این شرکت ها در واقع یک ستاد رهبری یا فرماندهی می باشند که به منظور دستیابی به اهداف خود اکثریت سهام برخی از شرکت ها را خریداری کرده و با اعمال مدیریت  فعالیت های آنها را به سمت اهداف خود سوق می دهد و خودشان معمولا فعالیت تولیدی و خدماتی انجام نمی دهند  . شرکت های هلدینگ را با نام های مادر ، کنترل کننده ،دارنده ، مالک ، صاحب سهم و اصلی نیز می شناسند. 
شرکت های هلدینگ با خرید عمده سهام برخی شرکت ها از امتیازات آنها استفاده می نمایند و در راس آنها با اتخاذ مدیر و یا داشتن نفراتی در هیئت مدیره این شرکت ها عملا مدیریت و همسو سازی این شرکت ها را در راستای اهداف خود انجام می دهند. شرکت های زیر مجموعه یک شرکت  هلدینگ مجموعه شرکت هایی هستند که در اغلب موارد به تکمیل فرآیند های یکدیگر پرداخته و یا برای رسیدن به یک هدف یا اهداف مشترک و با مدیریت یک شرکت بزرگتر ، مادر و یا همان هلدینگ فعالیت می کنند
 این شرکت ها معمولا بصورت روز افزون تبدیل به شرکت های مالی شده و سرمایه در آنها اهمیت بسیاری دارد و با ساختار مالی تنها به عنوان هدایت کننده ، برنامه ریز و جهت دهنده فعالیت های شرکت هایی فعالیت می کنند که در زیر مجموعه و تحت مدیریت آنها فعالیت می کنند. شرکت های زیر مجموعه هر کدام دارای مدیریت عامل ، هیئت مدیره و کارکرد های مالی مجزا و شخصیت حقوقی متفاوتی بوده و صورت های مالی آنها کاملا تفکیک شده و مستقل می باشد ولی شرکت های هلدینگ معمولا با خرید بیشتر امتیاز آنها و یا قسمت زیادی از سهام این شرکت ها اقدام به تعیین نفر یا نفراتی تصمیم گیرنده در راس مدیریت این شرکت ها نموده و خواسته های خود را از طریق این افراد در این شرکت ها جهت می دهند .
در برخی مواقع افرادی که صاحب یک تولیدی می باشند با رشد روز افزون این واحد تولیدی و به منظور بومی سازی و استفاده از حداکثر ظرفیت کارخانه و یا محل خدمت خود اقدام به ایجاد یک یا چند شخصیت  حقوقی متفاوت در کنار تولیدی اصلی خود نموده تا از این طریق ضمن پشتیبانی از تولید اصلی خود با تهیه مواد اولیه و پیش نیاز های تولید اصلی در واحد های حقیقی ایجاد شده به سود بیشتر و توان مالی بالاتری دست پیدا کرده و با گسترش این شرکت های مادون و زیر مجموعه واحد تولیدی اولیه خود را  به عنوان مادر و یا هلدینگ معرفی می نمایند . این افراد اغلب در تلاش هستند تا بهای تمام شده خرید و مواد اولیه را برای خود به شدت کاهش داده و میزان بازدهی و سود حاصل از این تشکیلات را به نفع خود به شدت افزایش دهند . البته در اینگونه شرکت ها با وجود انجام فعالیت های مالی بصورت یکپارچه پرونده های مالی و مالیاتی هر کدام بصورت مجزا و با رعایت کلیه موارد حقوقی و قانونی انجام می پذیرد چراکه تداخل برنامه های مالی این شرکت ها تخلف محسوب شده و باید شخصیت حقوقی هر کدام از شرکت ها معلوم و حفظ شود. 
غالب اصلی اینگونه شرکت ها همان شرکت سهامی عام و یا سهامی خاص می باشد و قانون برای ثبت اولیه شرکت هلدینگ سهامی خاص پنجاه میلیارد ریال و برای ثبت شرکت هلدینگ سهامی عام یکصد میلیارد ریال سرمایه اولیه در نظر گرفته شده است .  
شرکت های هلدینگ یا مادر در تمامی زمین های اقتصادی می توانند نمایان و تشکیل شوند. این زمینه ها می توانند تولیدی ، خدماتی ، پزشکی و دارویی ، بازرگانی  و… بوده و زیر مجموعه های این شرکت ها هر کدام در راستای هدف یا اهداف شرکت مادر فعالیت نمایند. در اینجا لازم به توضیح است که شرکت های زیر مجموعه یک شرکت هلدینگ و یا مادر الزاما نیازی به فعالیت در یک راستا و یک هدف مشترک ندارند. در بسیاری از مواقع شرکت های زیر مجموعه یک شرکت هلدینگ فعالیت های مختلفی انجام می دهند که گاها ارتباطی بین تولیدات و یا خدمات این شرکت ها وجود نداشته و شرکت مادر تنها فعالیت این شرکت ها را برنامه ریزی  و کنترل می نماید. شاید بهترین نمونه برای اشاره به این نوع شرکت ها شرکت های هلدینگ بازرگانی باشند که با توجه به بازار مصرف  و مشتریان خود اقدام به تعریف زیر مجموعه برای خود نموده و تولیدات و دستاورد های این شرکت ها را بدون ارتباط با یکدیگر و فقط بسته به نوع سفارش به فروش می رسانند و یا برخی از شرکت های هلدینگ خدماتی با در نظر گرفتن خدمات مورد درخواست در برخی مناطق خدمات درمانی ، در برخی مناطق خدمات قرض الحسنه ای و در برخی مناطق خدمات گردشگری و یا تفریحی را مدیریت کرده و برای هر کدام از طریق شرکت های زیر مجموعه فعالیت خود را مدیریت می کنند . 
این شرکت ها  با تعیین موضوع  اقدام به تنظیم تقاضانامه ای رسمی نموده که باید توسط هیئت مدیره و یا مدیر عامل تهیه شود و به سازمان بورس ارائه تا در صورت موافقت اجازه نامه تاسیس این شرکت را برای اداره ثبت شرکت ها تهیه و ارسال نمایند .

مدارک لازم برای ثبت شرکت  هلدینگ
1- آگهی تاسیس شرکت هلدینگ
2- ارائه نامه نمایندگی شرکت هلدینگ یا مادر برای ثبت شرکت های هلدینگ
3- ارائه کپی مدارک سهامداران اعم از حقیقی و حقوقی
4-ارائه گواهی عدم سوء پیشینه نماینده شرکت مادر و همه اعضاء هیئت مدیره و بازرسین

  • ایجاد شده در تاریخ .
  • آخرین به روز رسانی در .