چگونه یک شرکت مهندسی مشاور ثبت کنیم ؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (تعداد رای 0)

مهندسین توانا و خبره در حوزه های مختلف با توجه به نیازی که شرکت ها و ارگان های بزرگ به تخصص آنها دارند و با پشتوانه تخصص و اعتبار خود به منظور قرار گرفتن در کنار  این شرکت ها به عنوان هادی و سوق دهنده فعالیت های شرکت و مرتفع کننده نقاط ضعف و بهبود بخشیدن به فرآیند های کسب و کار و رونق اقتصادی بیشتر این شرکت ها اقدام به تاسیس شرکت مهندسی مشاور می نمایند .

این شرکت ها از جمله شرکت هایی هستند که مانند یک تکمیل کننده فعالیت های شرکت های مختلف عمل می کنند و با شناخت نیاز های مدیریتی مهندسی  شرکت های مختلف و با توانایی ها و تخصص افراد شریک و کارمندان خود این نیاز ها را برای شرکت های دیگر با بهترین کیفیت برآورده می کنند . یک شرکت مهندس مشاور در حکم مغز متفکر شرکت متقاضی عمل می کند .

کارشناسان این شرکت ها با  شناسایی نقاط ضعف و قوت ها و فرصت ها و تهددی های موجود اقدام به ارائه راهکار های مناسب با اهداف و برنامه های مشخص به شرکت مورد نظر می نمایند و با ایجاد شاخص های اعتبار سنجی مناسب این و پیاده سازی برنامه های عملیاتی مرود نظر سمت حرکتی شرکت را به یمت مورد تایید خودشان رهنمود کرده و اصلاحات مورد نیاز را با ارائه مشاوره و راهنمایی های لازم در شرکت ها اعمال می کنند تا نهایتا صاحبین شرکتها و موسسات غیر تجاری مختلف بتوانند به نتیجه دلخواه خود نائل شوند .

شرکت های مهندسی مشاور در زمنیه های مختلف به وجود می آیند . ثبت شرکت مهندسی مشاور برای گروه های تولیدی مختلف مانند مواد غذایی ، صنعتی  و … و یا مهندسی مشاور برای دریافت استاندارد ها مورد  نیاز ، مهندسی محصول برخی از تولیدی ها ، مشاروه بهبود کیفیت ،  مشاوره وارداتی و صادراتی ، مشاوره توسعه خطوط شرکت ، مشاوره گرو ه های خدمات رسان مختلف و … دیده می شوند .

واژه مهندس در متن این شرکت ها تنها با رعایت قوانین و مقرراتی ممکن خواهد بود . برای این منظور باید باید موضوع فعالیت شرکت مرتبط با دانش فنی و تحصیلی موسس شرکت باشد . بریا استفاده از این واژه نیاز به اخذ مجوز مربوطه ممکن است باشد . در نهایت پس از انتخاب موضوع فعالیت و به منظور بهره بردن از واژه مهندسی دراین شرکت ها قوانین زیر را باید مد نظر قرار داد :

  • عنوان مهندسی و یا فنی مهندسی

تنها شرکت هایی می توانند واژه مهندسی و یا فنی مهندسی را برای شرکت خود انتخاب نمایند که اولا شرکت ثبت شده در این زمینه فعال باشد و ثانیا حداقل یکی از نفرات موسس شرکت در این زمینه مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی مرتبط با موضوع  داشته باشد .

  • عنوان مهندسین

شرکت هایی می توانند از عبارت و یا واژه مهندسین در شرکت خود استفاده نمایند که تعداد نفراتی که صاحب مدرک تحصیلی مهندسی در رشته موضوعی شرکت هستند بیش از یک نفر باشد . در واقع در این شرکت ها اکثر نفرات موسس دارای مدرک مهندسی هستند و به همین دلیل و با ارائه این مدارک می توانند نام مهندسین را برای خود و در عنوان اصلی در نظر بگیرند .

  • عنوان گروه مهندسی

گروه مهندسین نیز واژه ای است که علاقمندان زیادی را برای استفاده این عبارت در عنوان شرکت ترغیب می نماید . باید در نظر داشت که همانگونه که از نام این عبارت مشخص است در این حالت همه موسسین شرکت باید دارای مدرک مهندسی در زمینه مربوطه باشند . در اصل اگر یک شرکت مهندسی با یک نفر مهندس قابل ثبت باشد و مهندسین با تعدادی از موسسین و نه همه موسسین قابل استفاده باشد ولی برای عنوان گروه مهندسی همه افراد موسس باید دارای مدرک مهندسی در موضوع فعالیت شرکت باشند  تا اجازه استفاده از این عبارت را در عنوان شرکت داشته باشند .

شرکت های مهندسی مشاور را می توان در همه قالب های ذکر شده در قانون تجارت ایران به ثبت رساند . اما مرسوم ترین حالت برای این نوع شرکت ها قالب ثبتی سهامی خاص ، با مسئولیت محدود و نهایتا شرکت های تضامنی می باشد .

ثبت شرکت مهندسی مشاور سهامی خاص

شرکت های مهندسی مشاور سهامی خاص با حداقل سه نفر شریک قابلیت به ثبت رسیدن را دارند . برای این شرکت ها باید دو نفر هم بازرس به عنوان بازرس اصلی و علی البدل تعیین شوند . حداقل سرمایه اولیه مورد نیاز برای شرکت 1 میلیون ریال دیده شده و باید پس از تعیین سرمایه اولیه مورد نیاز حداقل 35 درصد از این مبلغ تادیه و در همان ابتدا در حساب شرکت واریز شود . نحوه شراکت در این شرکت ها بصورت سهامی می باشد و هر فرد نسبت به میزان سرمیاه خود سهام دریافت می کند و این سهام هم مشخص کننده میزان مسئولیت افراد از نظر دیون و بدهی های شرکت و همچنین سود و زیان شرکت می باشد .

برای ثبت شرکت مهندسی مشاور در قالب سهامی خاص و به منظور بهره برداری از عنوان مهندسی ارائه مدرک تحصیلی مرتبط حداقل یک نفر از اعضا به همراه سایر مدارک به اداره ثبت شرکت ها الزامی است . این شرکت ها برای اینکه قدرت و توانایی بالاتری داشته باشند و از اعتبار بهتری برخوردار باشند باید نسبت به افزایش سرمایه خود جدیت داشته باشند . زیرا شرکت های سهامی خاص را با اعتبار مالی آنها می سنجند .

ثبت شرکت مهندسی مشاور با مسئولیت محدود

شرکت های مهندسی مشاور با مسئولیت محدود را اما می توان با دو نفر شریک هم به ثبت رساند . این شرکتها نیازی به ارائه سرمایه اولیه ندارند هر چند باید حداقل 100 هزار تومان را تعهد نمایند . شرکت های مهندسی مشاور با مسئولیت محدود اعتبار خود را ه ماز نفرات مهندس و هم از میزان سرمایه شرکت وام دار هستند .

یک شرکت مهندسی مشاور با مسئولیت محدود تنها به اندازه سرمایه و اورده هر یک از شرکا برای آنها مسئولیت ایجاد می نماید . استفاده از عنوان مهندسی و یا مهندسین و گروه مهندسی هم مستلزم ارائه مدارک تحصیلی مرتبط اعضا می باشد که مطابق با شرایط فوق باید ارائه شود .

ثبت شرکت مهندسی مشاور تضامنی

اما مهندسین و افراد نام آشنا در حوزه های مهندسی در یک موضوع خاص اغلب به سراغ ثبت شرکت مهندسی مشاور در قالب تضامنی می روند . هر چند برای ثبت این شرکت ها باید  همه تعهدات شرکت را با قبول مسئولیت تضامنی عهده دار شوند ولی در این حالت می توانند همه مدیریت و اجرائیات شرکت را عهده دار باشند . همچنین نیازی به نگرانی برای دوره مدیریت و دخالت سایر موسسین و سهامدارن نمی باشد . این شرکت ها هم حداقل باید دو نفر برای ثبت داشته باشند که هر دو و یا همه موسسین و شرکا باید مسئولیت تضامنی را بر عهده بگیرند ولی قوانین این شرکت ها بیشتر حالت توافقی دارد و قوانین ساده تری دارد .

شرکا در این شرکت ها حتی میزان مسئولیت و سود و زیان را به راحتی توافق می کنند . هر چند سرمایه هم برای این شرکت ها  اعتبار به همراه دارد ولی با توجه به اعتبار بالای موسسین این نوع شرکت بیشتر اعتبار شرکت را موسسین این شرکت تشکیل می دهند .

البته لازم به توضیح است برای ثبت شرکت مهندسی مشاور در هر یک از قالب های نام برده شده اگر نفرات موسس الزامی به استفاده از این عناوین در شرکت نداشته باشند مجبور نیستند  همه نفرات مدرک مهندسی ارائه نمایند و تنها یک نفر کفایت می کند .

شرکت های مهندسی مشاور جدای از اینکه می توانند از سرماه و اعتبار نفرات و شرکت برای بهره بردن از امتیازات لازم استفاده کنند و همچنین با امکان استفاده از عنوان مهندسی و … می توانند با حضور در رتبه بندی های مربوطه و دریافت رتبه مناسب توانایی خود را بسیار بالاتر برده و نسبت به رقبا پیشی بگیرند .

وجود امکانات مهندسی و تجهیزات دفتری مناسب و همچنین داشتن رزومه کاری و اعتباری بالا و بهره بردن از نفرات زیاد با مدرک تحصیلی مرتبط در شرکت همه می تواند برای دریافت رتبه بهتر شرکت کمک کننده باشد .

برای ثبت شرکت مهندسی مشاور اگر اطلاع دقیق از قالب های شرکت ندارید و نیاز به راهنمایی بیشتر برای انتخاب قالب فعالیتی خود دارید می توانید بر روی تخصص کارشناسان و متخصصین ثبت شرکت و ثبت برند نوبل حساب کنید . فراموش نکنی هر یک از شرکت های مهندسی مشاور در هر یک از قالب های ثبتی تفاوت های فاحشی با هم دارند که باید دقت در انتخاب قالب ثبتی شرکت و همچنین نوع  موضوع و دامنه فعالیت شرکت بشود که این کار در سایه تخصص و دانش کافی محقق می شود .

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

با ما همرا باشید در

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید