• خانه
 • وبلاگ
 • چه کسانی می توانند ثبت شعبه خارجی داشته باشند ؟

چه کسانی می توانند ثبت شعبه خارجی داشته باشند ؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (تعداد رای 0)

در خارج از ایران یعنی در سایر کشور های دنیا امروزه شاهد شرکت ها و برند هایی هستیم که بسیار شهرت داشته و از نقطه نظر کیفی  و کمی توانسته اند در سطح دنیا به حد مطلوبی رسیده و مشتریان خاص خود را داشته باشند. معمولا این برندها برای توسعه فعالیت و رشد بیشتر خود به دنبال ایجاد شعب و نمایندگی در کشور ها و مناطق مختلف جغرافیایی برای به دست اوردن اعتبار و مشتریان بیشتر می باشد . البته گاها شرکت ها و افرادی هم هستند که با شناخت محصولات خاص یک شرکت دیگر در کشوری ثانی به دنبال دریافت نمایندگی و یا شعبه آنها در داخل کشور برآمده و تلاش می کنند از اعتبار و نام انها برای به سود و اعتبار رسیدن خود استفاده نمایند .

اما موضوع فعالیت در کشور های دیگر به عنوان یک شعبه مستقل و یا یک نمایندگی نیازمند رعایت قوانین و مقررات ان کشور بوده و باید شرکت در محدود قانونی و حقوقی کشور دیگر مورد تایید باشد . در ایران نیز بسیاری از شعبات و نمایندگی ها را از سایر شرکت های نامی دنیا شاهد هستیم مانند برند های ورزش نایک ، پیک و یا برند های لوازم خانگی مانند سامسونگ ، برند های مواد غذایی مانند دنت و …

این شرکتها یا بصورت مستقیم و با تعیین نفراتی خودشان برای ایجاد نمایندگی در ایران اقدام نموده اند و یا با درخواست فردی از داخل ایران مواجه و با بررسی های لازم به این نتیجه رسیده اند که ثبت نمایندگی و یا شعبه خارجی در ایران برای آنها سود و منافع زیادی به همراه خواهد داشت .

اما نکته قالب ملاحظه تایید این شرکتها توسط نظام جمهوری اسلامی ایران در ابعاد شرعی و قانونی  و حقوقی می باشد . در واقع شرکتی می تواند در ایران دارای شعبه و نمایندگی باشد که ضمن رعایت استاندارد های مطرح شده برای محصولات مورد هدف در ایران بر اساس قوانین و مقررات خاص ایران هم فعالیت نموده و به عنوان یک شرکت مجاز در ایران شناخته شود .

مطابق با آئین نامه اجرایی قانون ثبت شعبه و یا نمایندگی خارجی در ایران شرکت های متقاضی ثبت شعبه و نمایندگی در ایران باید در یکی از زمینه های زیر در ایران فعالیت نمایند :

 • هدف ثبت شعبه ارائه خدمات پس از فروش و پشتیبانی برای شرکت های خارجی باشد

 • شعبه ثبت شده در راستای اجرای تعهدات بین شرکت های ایرانی و خارجی در ایران ثبت شود .

 • شعبه ثبت شده در راستای اهداف سرمایه گذاری و اشتغال در ایران فعالیت نماید .

 • شعبه خارجی ثبت شده به دنبال همکاری با شرکت های فنی و مهندسی ایرانی ثبت شده باشد .

 • هدف ثبت شعبه بهبود صادرات غیر نفتی ایران باشد

 • هدف از ثبت شعبه ارائه خدمات فنی و مهندسی و با هدف انتقال دانش فنی و فناوری تشکیل شده باشد .

 • شعبه تنها با ارائه مجوز از نهاد های و دستگاه های ذی ربط برای خدماتی مانند حمل و نقل ، بازرسی ، مشاوره ای و … ثبت شد ه باشد .

اما ثبت شعبه و نمایندگی خارجی در ایران تنها مربوط به قشر خاصی از جامعه می شود . این اقشار افرادی هستند که قبلا اقدام به ثبت شرکت و تشکیل یک شخصیت حقوقی و قانونی کرده باشند . در واقع افراد حقیقی که صاحب امتیاز شرکت و یا موسسات غیر تجاری محسوب نمی شوند و فعالیت انها به شکل حقوقی و قانونی در  ایران شناخته نمی شود نمی توانند مورد نظر شرکت ها و موسسات خارجی و برند های مطرح کشور های دیگر برای صدور مجوز نمایندگی به نام این افراد باشند .

پس  متقاضیانی که خواهان ثبت یک شعبه و یا نمایندگی و یا ارائه درخواست و یا قبول نمایندگی شرکت های معتبر و خارجی می باشند در درجه اول باید شرکت و موسسه خود را در چارچوب قوانین و مقررات ایران به ثبت رسانده باشند و با تکیه بر این اعتبار و شخصیت خود به راحتی برای این درخواست  اقدام نمایند .

معمول ترین شرکت هایی که برای دریافت نمایندگی و شعب خارجی ثبت می شوند را می توان شرکت های سهامی خاص ، شرکت با مسئولیت محدود و نهایتا شرکت های تضامنی دانست . این شرکت ها با استفاده از اعتبار حقونقی که دارند می توانند در خصوص دریافت نمایندگی و ثبت شعبه اقدام نموده و از مزایای زیادی که این نمایندگی ها و شعب دارند به شرط رعایت حقوق شرکت اعطا کننده نمایندگی و همچنین رعایت مقررات داخلی بهره مند شوند .

افرادی که خواهان ثبت شعبه و نمایندگی شرکت های خارجی در ایران می باشند باید  مطابق با ماده 5 آئین نامه اجرایی ثبت شعب و نمایندگی خارجی در ایران  تقاضانامه ای به همراه  مدارک زیر را به اداره ثبت شرکت ها ارائه نمایند :

 • کپی برابر اصل قرارداد شرکت ایرانی با شرکت خارجی با استناد به ماده 4 آیین نامه اجرایی فوق الذکر که نماینده شرکت خارجی را اینگونه تعریف کرده است : نماینده شرکت خارجی شخص حقیقی یا حقوقی است که براساس قرارداد نمایندگی ، انجام بخشی از موضوع و وظایف  شرکت طرف نمایندگی  را در محل بر عهده گرفته است. نمایندگی شرکت خارجی ، نسبت به فعالیتهایی تحت نمایندگی شرکت طرف نمایندگی در محل انجام می پذیرد،  مسئولیت خواهد داشت

 • اصل و کپی برابر اصل مدارک شناسایی متقاضی حقیقی و اصل و کپی برابر اصل اساسنامه ، آگهی تاسیس و آکهی آخرین تغییرات ثبت شده اشخاص حقوقی.

 • ارائه سوابق مرتبط کاری متقاضی

 • اساسنامه آگهی ثبت و آخرین تغییرات شرکت خارجی

 • آخرین گزارشات تایید شده مالی شرکت خارجی

 • دریافت معرفی نامه از وزارت خارجه کشور مربوطه

برای ثبت شرکت و موسسه غیر تجاری و همچنین به منظور دریافت نمایندگی و ثبت شعب مختلف در ایران قبل از اینکه هزینه اضافی انجام دهید با کارشناسان ما تماس گرفته و از شرایط و امکان ثبت شعبه و نمایندگی اطمینان حاصل نمایید . ثبت شعب خارجی و دریافت نمایندگی این شرکت ها در ایران بسیار حساس می باشد. توجه به نکاتی حیاتی می تواند آینده شده را تضمین نماید . بهتر است قبل از اتخاذ تصمیم با کارشناسان و متخصصین ثبت شرکت و ثبت برندنوبل تماس بگیرید .

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

با ما همرا باشید در

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید