ثبت شرکت فناوری اطلاعات

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 0.00 (تعداد رای 0)

فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برگرفته شده از عبارت انگلیسی information communication technology می باشد  و در عمل به فعالیت هایی اطلاق می شود که هدف اصلی آنها ذخیره ، بازیابی ، پردازش  و انتقال اطلاعات می باشد . با توجه به پیشرفت علوم رایانه ای و اطلاعاتی و سرعت انتقال داده های اطلاعاتی و نیاز به پردازش و تجزیه و تحلیل این داده ها با سرعت بالا و کیفیت مطلوب این علم به سرعت فزاینده ای در سراسر دنیا رو به رشد بوده است .

کاربرد این رشته در صنایع مختلف مانند صنایع آموزشی ، ارتباطات شرکتی ،  لزوم بازیابی اطلاعاتی ، تقویت روابط انسانی، تسهیل دسترسی به اطلاعات  و … را می توان در همه جای دنیا به خوبی شاهد بود .

متخصصین و صاحبین دانش در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات از این تخصص خود برای سازماندهی ، نظارت ، مدیریت ، توسعه ، نگهداری ، بهره برداری ،  ایجاد ، تسهیل  و … در زیر ساخت های  مختلف کشوری فعالیت می کنند .لزوم و اهمیت داده ها و اطلاعات فراوان در سطح دنیا و نیاز به تجزیه و تحلیل و ایجاد زیر ساخت های لازم برای توسعه و آبادی و رشد هر یک از شرکت ها و ارگان های دولتی و خصوصی در ایران هم باعث شده این رشته با توجه و علاقه خاصی دنبال شود و افرادی که در این  زمینه دانش و تخصص دارند مورد توجه زیاد همه نهاد ها و شرکت های مختلف باشند .

رشد روز افزون دامنه های کاربردی این تخصص باعث شده تمرکز شرکت ها و نهادهای مختلف از استخدام افراد متخصص بیشتر به استفاده از تخصص  و کاردانی شرکت های ثبت شده در این زمینه نیل پیدا کند . بنابر این افراد دارای مدارک مرتبط تحصیلی و یا افراد با تخصص چندین ساله در این حرفه و با دارا بودن دانش کافی به دنبال بهره وری بیشتر از اطلاعات خود و به دست آوردن اعتبار  و سود بیشتر ، توجه خاصی به ثبت شرکت در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات پیدا کرده اند .

از این رو این افراد باید برای دستیابی به خواسته های خود و ثبت شرکت در این زمینه حتما از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ( شرکت مخابرات ) ابتدا مجوز لازم را دریافت نمایند . همچنین افرادی که خواهان فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات می باشند باید تقاضای خود را با ارائه مدارکی به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  ارسال نمایند .

برای ارسال درخواست به این اداره باید مدارک زیر تهیه و ارائه شود :

 • اظهارنامه شرکت
 • نامه اداره کل ثبت اسناد و املاک ایران
 • ارائه فرم تکمیل شده مشخصات اعضاء شرکت

شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در بیشتر قالب های ثبتی آورده شده در قانون تجارت قابلیت ثبت دارند ولی با توجه به ساختار این شرکت ها و حوزه تخصصی آنها و همچنین بنا به ضرورت داشتن حداقل مسئولیت در این شرکت ها توسط متقاضیان شراکت و یا داشتن سهم در شرکت ها بیشترین توجه ثبت برای شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات معطوف به شرکت های سهامی خاص و یا شرکت های با مسئولیت محدود می باشد .

برای ثبت شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات سهامی خاص باید حداقل سه نفر شریک با هم توافق نامه ثبت شرکت را امضا نمایند . این سه نفر باید حداقل 100 هزار تومان برای ثبت اولیه شرکت سرمایه در نظر گرفته و 35 درصد آن را سپرده گذاری کرده و گواهی سپرده دریافت نمایند .  دو نفر هم به عنوان بازرس که هیچ نسبت فامیلی و دوستی نزدیکی با افراد سهامدار ندارند هم باید برای شرکت معرفی شوند .

شرکت های سهامی خاص این خوبی را دارند که مسئولیت افراد در این شرکت ها تنها به اندازه سهام آنها می باشد و سرمایه زیادی هم برای ثبت شرکت نیاز ندارند . این شرکت ها به دلیل تخصصی و کوچک بودنشان بخصوص در ابتدای ثبت راحت تر مدیریت می شوند . شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات سهامی خاص هم به دلیل اینکه شرکتی تولیدی و یا بازرگانی نیست  عملا تخصص نیاز اصلی سهامداران شرکت می باشد که این نشان دهنده سرمایه کمی است که برای این نوع شرکت ها باید برای شروع در نظر گرفت .

اما شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات می توانند در قالب شرکت با مسئولیت محدود هم ثبت شوند . از آنجایی که ممکن است متقاضیان ثبت شرکت نخواهند بیش از دو نفر باشند و یا سرمایه ای را در ابتدا بلافاصله سپرده نمایند و همچنین نیم خواهند بیش از آورده خود در شرکت مسئولیت داشته باشند بهترین حالت می تواند ثبت شرکت با مسئولیت محدود باشد .

شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در قالب با مسئولیت محدود این قابلیت را دارند که بدون نیاز به تغییرات دو ساله اجباری در راس مدیریت خود به کار خود ادامه داده و الزامی هم نداشته باشند که حتما بازرس تعیین نمایند . محدودیت فعالیت هم در این نوع شرکت ها نیست و هر شریک تنها به اندازه سرمایه و یا آورده خود در شرکت مسئول تعهدات و دیون شرکت محسوب می شود .

البته برای ثبت شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات می توان در نوع دیگری از قالب های شرکت هم اقدام نمود . ولی شرکت های سهامی عام به سرمایه زیاد و پذیره نویسی نیاز دارند و معمولا تصمیم گیری و انعطاف پذیری کمتری دارند . شرکت های تضامنی هم نیاز به نفراتی دارد که بتوانند همه مسئولیت شرکت را بر عهده بگیرند و شرکت را ضمانت کنند . بنا بر این توصیه می شود برای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از نوع شرکت های سهامی خاص و یا با مسئولیت محدود استفاده بشود .

تفاوتی هم ندارد که شرکت از کدام نوع قالب تعریف شده باشد و یا توافق بین شرکا برای تقسیم سود و زیان و یا مسئولیت شرکت به چه نحو باشد . همه ابعاد فعالیت های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را می توان به راحتی در هر کدام از این قالب ها پوشش داد و به آنچه در نظر دارید نائل شوید .

شرکت های بزرگ و دولتی و غیر دولتی هم هر چند افراد زیادی با توانایی بالا در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات وجود دارد ولی به دنبال اشخاصی هستند که بتوانند به راحتی بر روی تعهدات و تخصص آنها حساب کنند و بدون نگرانی و با اتکا به پشتوانه و اعتباری که دارند فعالیت های خود را به آنها واگذار نمایند . از این رو انتخاب اشخاص حقوقی به عنوان متولی و مجری فعالیت های فناوری اطلاعاتی و ارتباطاتی در بین شرکت های مختلف بسیار مشهور و مرسوم شده است .

این شرکت ها نه تنها اعتبار و پشتوانه لازم را برای اجرای تعهدات مشتریان خود هستند بلکه با توجه به تخصصی بودن و بهره مند بودن این شرکت ها از افراد مختلف با دانش و تخصص مختلف در همین حوزه ها بهتر می توانند از پس خواسته های شرکت ها بر آمده و سرعت و دقت بیشتری هم برای انجام کار ها داشته باشند .

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و یا سهامی خاص  در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات  به غیر از مدارک تخصصی تعریف شده مدارک زیر نیز مورد نیاز می باشد :

 • اظهار نامه شرکت
 • تقاضانامه شرکت
 • اسانامه برای شرکت سهامی خاص و شرکتنامه برای شرکت با مسئولیت محدود
 • اقرارنامه
 • کپی مدارک شناسایی موسسین ومدیران و بازرسین
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • وکالتنامه وکیل

تیم متخصص و حرفه ای ثبت شرکت و ثبت برند نوبل برای ثبت شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات شما همواره با کادری مجرب  مفتخر خواهد بود که در کنار شما باشد .

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

با ما همرا باشید در

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید