• خانه
  • دیگر خدمات
  • اخذ رتبه شرکت

اخذ رتبه شرکت

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز 5.00 (تعداد رای 2)

به لحاظ تقسیم بندی معاونت فنی و عمران استانداری  دو دسته شرکت وجود دارند . یک دسته شرکت های پیمانکاری می باشند و دسته دیگر جزء شرکت های مشاوره ای محسوب می شوند . شرکت های پیمانکاری به چنج کرید یا رتبه طبق بندی می شوند که به ترتیب بهترین رتبه یا همان 1 متعلق به بهترین شرکت ها و پائین ترین گرید مربوط به شرکت های با گرید 5 می باشد . همچنین شرکت های مشاوره ای نیز به سه دسته تقسیم می شوند که بالاترین و بهترین ها رتبه یک و پائین ترین ها رتبه 3 را میگیرند . هر چه تعداد نیروی فنی و مهندی در اعضاء هیئت مدیره شرکت های پیمانکاری بیشتر باشد این شرکت رتبه بالاتری را  به خود اختصاص خواهد داد و معیار اصلی سنجش توانایی شرکت های پیمانکاری همین می باشد ولی در خصوص شرکت های مشاوره ای علاوه بر نیرو های فنی و مهندسی و کار بلد به زیر ساخت های فنی  و نرم افزاری و سخت افزاری آنها نیز توجه ویژه می شود و معیار سنجش شرکت های مشاوره ای تنها نیرو های فنی و کار آمد و مهندسی نیست .
به منظور ارتقاء جایگاه و افزایش رتبه شرکت های پیمانکاری باید مبلغ ریالی 15 سال اخیر شرکت با کارشناسی نیروهای فنی و مهندسی شرکت برآرود شده و در صورتیکه امتیاز لازم توسط شرکت برآورد گردد و اظهارنامه تهیه شده نیز شرایط لازم را داشته باشد برای افزایش رتبه از 5 به 4 و به همین صورت تا 1 درخواست داده می شود . برای شرکت های مشاوره ای نیز ملاک افزایش رتبه از 3 به 2 و از 2 به 1 مبلغ ریالی پروژه های 15 سال اخیر ، بهبود امکانات و تجهیزات فنی ، سخت افزاری و نرم افزاری ، توان و عملکرد نیروهای فنی  ومهندسی و تعداد آنها ،و اظهار نامه مالیاتی مناسب می باشد . 
معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با هدف تعیین معیاری برای تشخیص صلاحیت شرکت ها اقدام به رتبه بندی شرکت ها و اعتبار دهی به آنها در راستای بهبود و تضمین کیفیت و کمیت شرکت های برتر  و ارائه خدمات مناسب تر و در هیمن راستا رعایت حقوق بهره وران از این شرکت ها نمود . این رتبه بندی شامل شرکت های پیمانکاری ، مشاوره ای ، انفورماتیک ، انبوه سازان و EPC می شود . همپنین این معاونت شرکت ها را در 11 گروه مجزا رتبه بندی نموده است که عبارتند از :
1- ساختمان    2- راه و ترابری     3- صنعت و معدن     4- تاسیسات و تجهیزات     5- آب         6- کشاورزی
7- مرمت آثار باستانی       8- کاوش های زمینی     9- ارتباطات    10- نفت و گاز     11- نیرو 
سوابق اجرایی و تخصص نیروهای شرکت های پیمانکاری برای بهبود رتبه آنها حائز اهمیت فراوان می باشد و وجود زیر ساخت ها ، سوابق کاری و مالی و نیروی توانمند و متخصص نیز برای بالا بردن رتبه شرکت های مشاوره ای اهمیت بسزایی دارد . هر چند تشکیل پرونده و بالا رفتن رتبه برای شرکت های مشاوره ای سختی ها و جزئیات بیشتری داشته و نیازمند فعالیت تخصصی بیشتری می باشد . 
اهمیت داشتن رتبه و بخصوص دریافت رتبه های بالاتر تا جایی است که ارگان های دولتی اجازه عقد قرارداد با شرکت های پیمانکار و مشاوره ای را که دارای رتبه نمی باشند را ندارند .همچنین در شرایط فعلی اکثر سرمایه گذاران به دنبال شرکت هایی با توان بالا برای انجام پروژه های خود می گردند که داشتن رتبه اولین قدم برای اثبات توانایی های شرکت می باشد . از سویی دیگر به منظور شرکت در مناقصه ها باید شرکت های پیمانکاری باید گواهینامه صلاحیت پیمانکاری را دریافت کرده باشند که پیش نیاز آن اخذ رتبه برای شرکت می باشد و رتبه بندی شرکت ها بخصوص در صنایع و خدمات همانند و یکسو می تواند نقاط ضعف و قوت آنها را بهتر مشخص نموده و راهکاری های بهبود بیشتری برای آنها نمایان سازد .

ثبت نام تشخیص صلاحیت شرکت های پیمانکاری
برای دریافت اطلاعات پایه و رشته ابتدا باید کلیه آیین نامه ها و دستورالعمل های معاونت راهبردی تهیه و مطالعه شود . سپس با مراجعه به سایت ساجات مدارک مورد درخواست اعلام شده آماده و در همان سایت و قسمت مربوطه اطلاعات اولیه ثبت شده و در واقع ثبت نام اولیه صورت می پذیرد و گذر واژه و کد رهگیری دریافت می گردد . پس از بررسی و تایید معاونت راهبردی گذر واژه  دوم و شناسه ثبت نام برای شرکت تعریف و به او اعلام می شود . در این مرحله باید تمامی اطلاعات شرکت با توجه به پایه و رشته کاری درج و مدارک مورد نیاز الصاق گردد . پس از تکمیل اطلاعات و الصاق تمامی مدارک مورد نیاز پرونده بسته و جهت بررسی و نظر نهایی به  سازمان مربوطه ارسال می شود . سازمان مربوطه با دریافت پرونده شروع به بررسی آن نموده و در صورتی تایید  برای استانداری شهر مربوطه پرونده الکترونیکی ارسال خواهد شد. در صورتیکه مدارک نیاز به اصلاح داشته باشد قبل از ارسال به استانداری مراتب از طریق همان سایت و یا بصورت حضوری برای متقاضی اعلام و نواقص مرتفع خواهد شد. استانداری با فراخوان فرد متقاضی تمامی مدارک فیزیکی را دریافت و برای شرکت کارتکسی صادر خواهد کرد . البته تمامی مراحل فوق از طریق انجمن نیز قابل پیگیری  وانجام می باشد .

مدارک لازم جهت اخذ رتبه 1 تا 4 پیمانکار:

کپی برابر اصل مدارک شرکت:

  1. تهیه سر برگ شرکت در هر نسخه
  2. تصاویر کلیه ی موافقتنامه ها
  3. کپی اخرین صورتجلسه مربوط به تغییر سهام
  4. اظهار نامه مالیاتی شرکت مربوط به اخرین سال مالی قبل از تشکیل پرونده که به تایید و مهر سر ممیز مالیاتی رسیده باشد

مدارک لازم جهت اخذ رتبه شرکت های مشاوره:

  1. اخریت صورتجلسه سهامداران
  2. اصل پیرینت گوتهی تامین اجتماعی
  3. اصل گواهینامه ی رتبه بندی در صورت دارار بودن رتبه قبلی
  4. کپی برابر اصل کلیه روزنامه های رسمی و اوراق ثبتی که شامل : اساسنامه از طریق سازمان ثبت شرکت ها و شرکتنامه و تقاضا نامه

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

با ما همرا باشید در

ثبت شرکت نوبل در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید